100 години сюрреализъм: Как празнуват музеите по света

„Помпиду“ в Париж, Музея на изкуствата „Пудонг“ в Шанхай и още редица музеи по цял свят разглеждат течението


През 1924 г., сред развалините на ПСВ, френският поет Андре Бретон се обявява срещу ценностите на света, какъвто е бил и никога повече не би могъл да бъде - свят, управляван от реализма и рационализма. „В тази ситуация единственото, което още може да ме вдъхнови, е думата „свобода“, заявява Бретон и от това извежда принципите на сюрреализма в своя Манифест. Единствено „всемогъществото на съня”, пише той, може да освободи човечеството. Вярна или не, язвителността на убеждението му вдъхновява един век чудата поезия, картини, скулптури и др.

За да отбележат стогодишнината на сюрреализма, музеите отново измерват влиянието, което движението е оказало – и все още оказва – върху създаването на изкуство. Представяме изложбите, с които музеите празнуват това магично движение. 

Брюксел


Центърът „Помпиду“ в Париж организира най-голямата изложба на сюрреалистично изкуство за годината, което е логично, тъй като институцията разполага с една от най-богатите колекции на подобно изкуство в света. „Представете си! 100 години международен сюрреализъм“ бе открита в Брюксел през февруари и ще пристигне в Помпиду на 4 септември. От Париж изложбата ще отиде в Хамбург и Мадрид, а през 2026 г. ще завърши в Музея на изкуствата във Филаделфия.

Всеки от партньорските музеи ще внесе в основната изложба свои собствени колекции и свой собствен поглед върху темата. В белгийската му итерация например се обръща специално внимание на връзките между сюрреализма и символизма — по-ранно художествено направление, което също дава приоритет на визуалната метафора пред скрития смисъл. За пътуващите до Брюксел: в арт центъра Bozar може да се види изложба, посветена на белгийския сюрреализъм, установен от трудовете на местния поет Пол Нуже (до 16 юни 2024 г.).

„Представете си! 100 години международен сюрреализъм“, Кралски музеи за изящни изкуства на Белгия, Брюксел, до 21 юли 2024 г.; Център Помпиду, Национален музей за модерно изкуство, Париж, 4 септември 2024 г. до 13 януари 2025 г.; Хамбургер Кунстхале, 12 юни до 12 октомври 2025 г.; Фундасион Мапфре Мадрид, 4 февруари до 11 май 2025 г.; Музей на изкуствата във Филаделфия, есен 2025 г. до пролетта на 2026 г.

Уейкфийлд, Великобритания

Искало ли ви се е някога да постоите, дори за секунда, в пустинята на капещите часовници на Салвадор Дали, или да пиете чай с минотавъра от сънищата на Леонора Карингтън? „Забранени територии“ в Хепуърт Уейкфийлд, Северна Англия, изследва фантастичната обстановка на сюрреалистичните творби, където флора и фауна се сливат, а телата се изкривяват до неузнаваемост, с изкусителен и отблъскващ ефект. Исторически и тематични групи от произведения на изкуството ще свържат вътрешния кръг на Бретон от 20-те години на ХХ век със следващото поколение сюрреалисти като Ман Рей и Лий Милър и със съвременни практици.

„Забранени територии“: Хепуърт Уейкфийлд, Уейкфийлд, Великобритания, 23 ноември 2024 г. до 27 април 2025 г.

Шанхай


„Фантастични видения: 100 години сюрреализъм“, организирана от Музея на изкуствата Пудонг в Шанхай съвместно с Националните галерии на Шотландия, черпи изцяло от богатата колекция на Националните галерии от сюрреалистично изкуство. Изложбата включва повече от 100 творби на над 50 художници - сред които Салвадор Дали, Рене Магрит, Доротея Танинг, Жоан Миро и Леонора Карингтън - и обхваща живопис, скулптура, книги, колаж и фотография. Забележително е, че всички изложени творби се представят за първи път в Китай.

„Фантастични видения: 100 години сюрреализъм от Националните галерии на Шотландия“, Музей на изкуствата Пудонг (MAP), Шанхай, до 31 август 2024 г.

Мюнхен


Сюрреализмът, при целия си интерес към сънищата и несъзнаваното, се ражда в политическите и моралните развалини на Първата световна война. Неговите атолити осъждат всички форми на обществено потисничество — от фашизма до колониализма и авторитаризма. „Но да живеем тук? Не, благодаря: Сюрреализмът + антифашизмът“ в мюнхенския Ленбаххаус реконструира политическия произход и наследство на сюрреализма, като показва как неговите принципи са били възприети от еманципаторски епизоди в историята като американското движение за граждански права и освобождаването на Северна Африка от европейска окупация. Логично, списъкът на художниците се простира отвъд Париж и включва Мануел Алварес Браво от Мексико, румънския художник и скулптор Виктор Браунер, чилийския абстрактен експресионист Роберто Мата и испанската художничка Маруха Мало.

„Но да живеем тук? Не, благодаря: Сюрреализъм + антифашизъм“, Lenbachhaus, Мюнхен, 15 октомври 2024 г. до 2 март 2025 г.

Тарту, Естония


В Eesti Rahva Muuseum в Тарту, Естония, „Сюрреализъм 100: Прага, Тарту и други истории“ открива диалог между чешкия и естонския сюрреализъм. Това не е толкова невероятна двойка, колкото изглежда на пръв поглед, като се има предвид, че „двете страни споделят сложна история под влиянието на Съветския съюз през XX век“ според музея. Дори на фона на нарастващия институционален интерес към начина, по който сюрреализмът е мигрирал от Франция, изкуството от Централна и Източна Европа до голяма степен е оставено извън тези текущи истории. И как може да е така? Прага е един от водещите центрове на сюрреализма по време на първото му развитие и нейните авангардисти поддържат близки контакти с парижките си колеги. 

„Сюрреализъм 100: Прага, Тарту и други истории“, Eesti Rahva Msuuseum, Тарту, Естония, до 8 септември

Хайлброн, Германия


Откритата в края на лятото в Kunsthalle Vogelmann в Хайлброн, Германия, изложба „Сюрреализъм: Светове в диалог“ поставя канона на сюрреализма в разговор със съвременните му наследници, демонстрирайки колко дълбоко темите и процесите на движението направляват духа на времето. Художници, сред които Ив Танги, Рене Магрит и Клод Каон, ще бъдат съчетани с такива като Синди Шърман, Сара Лукас и Дейвид Линч, осветлявайки политическите, половите и расовите измерения, които често остават в сянката на фантастичната естетика. Ще бъдат показани около 120 обекта — от картини и произведения на хартия до филми и инсталация с добавена реалност.

„Сюрреализъм: Свят в диалог“, Kunsthalle Vogelmann, Хайлброн, Германия, 3 август 2024 г. до 5 януари 2025 г.

сюрреализъм 100 години годишнина Андре Бретон Салвадор Дали Леонора Карингтън Рене Магрит Помпиду Пудонг

бюлетин

още реакция