Между редовете с Олга Минева
Разговор със създателката на Еmprove за #ЖенитеSurvivors, важните истории и силата да продължиш.
Според официално изнесена статистика в ефира на радио DW, в условията на пандемия, случаите на насилие срещу жени са се увеличили с 80 процента. От началото на пандемията, са зачестили случаите на брутално домашно насилие, алармират организациите, които подкрепят жените в риск. Една от тях – Emprove и нейният създател Олга Минева използват потенциала и съзидателната сила на жените-сървайвъри, за да вдъхновят всички останали, че пробуждането е възможно. На 17 май, в столичната галерия Квадрат 500, се открива изложбата „Пробуждане между редовете“, в която ще се представят илюстрации, създадени върху истории на жени-сървайвъри, сътворени от избрани български художници. Изложбата ще е съпътствана с четения на истории от любими съвременни актьори, възможности за срещи на живо и разговори със самите #ЖенитеSurvivors. Организаторите са замислили и акустична вечер под звездите, а целта им е да премахнат ограниченията и стигмите, които се свързват с тази тема.
„Изкуството ни помага много в тази пробуждаща мисия - да осъзнаем като общество, че токсичността не е нещо нормално, да не ѝ позволяваме да изпива нашите сили, да гаси светлината на нашите близки и приятели. Това ще е един безкраен празник на вътрешната човешка сила да се сбъдваме и да променяме животи и живота си!“, представя интересната поредица от събития Олга Минева, създател и двигател на Emprove.
Мисията на нашата организация е да повишава осъзнатостта към най-ранните прояви на насилие във взаимоотношенията и да повлиява обществените нагласи и подкрепа, насочени към жени и момичета, преживели насилие. Вярваме, че всеки от нас има ключова роля в процеса на елиминиране на насилието, затова и стремежът ни е повишаваме съзнанието за лична отговорност на всеки един човек.
Дейността ни включва както комуникационни кампании за ранна превенция и информираност, безплатна психологическа и юридическа подкрепа на жени, преживели насилие; коучинг, събития, обучения, групови терапевтични сесии, арт инициативи, както и изграждане на първа по рода си общност на #ЖенитeSurvivors.
#ЖенитеSurvivors e първа по рода си общност на жени, излезли от токсични връзки, които помагат на други жени да водят живот без насилие, но и на цялото ни общество да се пробуди за ранните знаци на токсичност. #ЖенитеSurvivors са автори, ментори, лектори. Повече за историите и съветите им - на нашия блог: https://emproveproject.eu/bg/akcenti/
Emprove e награден в кампанията "Вдъхновителки" на 24 Часа, както и на церемонията Човек на Годината с приз "Застъпник на годината"- в лицето на основателката на организацията Олга Минева.
Защо се появи Emprove? Коя беше искрата, запалила кометата?
Emprove е дума-сливане, в която обединяваме empower - английската дума за "овластявам" и improve - "подобрявам". А най-коректно би било да ги напишем във възвратната им форма - овластявам се, подобрявам се - така се роди Emprove, в непримиримостта ни, че в битката с насилието губим толкова много от искрата на близки хора около нас, колкото дори не подозираме. Във вярата ни, че всеки един човек, преживял подобна травма, носи сам силата за новия си живот, просто има нужда от припомняне, че я има. Именно това беше искрата, която запали опашатата ни, РаноБудна комета - пламъчето в очите на жените-сървайвърс (бел. ред. - жени, успешно излезли от връзка с насилие, които сега са ментори, лектори и помагат на други хора в битката за по-светъл живот). Статирахме преди 6 години, като "международна иновация" - проект в 7 Европейски държави. Защо иновация? Защото бяхме виждани като "иноватори" в желанието ни да създадем механизъм за подкрепа на жени, които вече са се избавили от ада на насилието. В повечето държави, които проучихме, се считаше за достатъчно да се предостави помощ в разгара на кризата. Ние искахме да знаем какво се случва след това, когато идва момента за излизане от руините на нещо опасно и създаване на нов живот. Искахме жените да знаят, че не са сами и че им предстои да се подобрят във вярата в себе си, да си дадат властта над себе си и да се осмелят да намерят новото си призвание, дейностите, които им носят удовлетвореност, нови приятели, нови каузи и смисъл. Това правим и до днес, като го съчетаваме с цялостни обществени кампании за ранна превенция и пробуждане, защото няма да ни омръзне да повтаряме, че всеки от нас може да е част от решението.
Как успявате да преработите травмата в нещо толкова съзидателно – конкурс за кратки истории, после изложба с илюстрациите върху историите в галерия „Квадрат 500“?
Като първо дадем време и ресурс да бъде разпозната, осъзната и лекувана. В ядрото на всичко, което правим, стои и стремежът ни за повече грижа за психичното ни здраве - за душите ни. Предоставяме безвъзмездна терапевтична и психологическа подкрепа, както и менторство и коучинг чрез екип от изключително отдадени специалисти, съпровождаме жените в процеса на осмислянето на травмата, откриването на всички сенки, които е хвърлила в живота им, лекуването ѝ до етап, в който те сами да могат по здравословен за тях начин да дадат нова форма на тази травма - в история, картина, в лекция, в интервю. А претворената травма е мощен будилник - за други жени, за техните близки, за да осъзнаят навреме какви могат да са последиците от токсичността в живота ни.
Кое ти дава сили да продължиш напред, когато буца, засяда на гърлото ти след поредната история с горчив вкус и понякога страховити детайли?
Историята е именно това - минало. Свършено. Продължавам напред, заради желанието да съм част от едно бъдеще, което не предизвиква буци в гърлото, а пеперуди в стомаха. Всеки човек, който избира да ни се довери, носи със себе си толкова много вътрешен ресурс за едно ново начало, че няма как да не се вълнуваме и да искаме да сме с него/нея докато си припомни, че може и след това.
На 17 май откриваме изложбата "Пробуждане между редовете", на която всеки може да види и преживее множество истории на жени-сървайвъри, претворени от избрани български художници в картини на силата, пробуждането и правото на ново начало. Изложбата ще е съпътствана с четения на истории от любими съвременни актьори, възможности за срещи на живо и разговори със самите #ЖенитеSurvivors, намислили сме и акустична вечер под звездите, в която да махнем таваните и ограниченията над тази тема. Като цяло предстои да впрегнем всички по-познати форми на изкуството в тази пробуждаща мисия - да осъзнаем като общество, че токсичността не е нещо нормално, да не ѝ позволяваме да изпива нашите сили, да гаси светлината на нашите близки и приятели. Това ще е един безкраен празник на вътрешната човешка сила да се сбъдваме и да променяме животи и живота си.
Между редовете и писането като терапия след преживяно насилие в домашна среда
Фондация Emprove насърчава писането като терапия в конкурс за микро истории. Най-добрите разкази ще допълнят изложбата “Пробуждане между редовете” - истории, претворени в картини на популярни български художници, в Национална галерия Квадрат 500.
В края на миналата година, с подкрепата на Британското посолство в България, общността на #ЖенитеSurvivors към фондация Emprove премина професионален курс по творческо писане при британските автори Д-р Уил Бъкингам и Д-р Хана Стивънс. Резултатъ - създаването на близо 30 микро истории в жанра флаш фикшън, базирани на идеята за пробуждането във всяка негова форма - емоционална, ментална, социална и физическа. Жените имаха възможност освен да придобият ново умение, така и да излеят душата си в писмена форма по един деликатен и красив начин. “Да се усетиш приет не заради лицето си, а заради това, което излиза от теб - историята ти.” - така терапевт Славка Зидан окачестви силата на това да използваш изкуството за себеизразяване.
бюлетин
още интеракция
-
UKE DUO за тишината и „въздишката“ в музиката
Младият дует представя дебютния си албум „Виж“ и разказва за пътя от училищния двор до сце...
-
Батки, балончета и българщина: разговор с художника Мартин Петров
Срещаме се със създателя на „Тони Патето“ преди участието му на Aniventure Comic Con
-
Буря в чаша вода
Срещаме се с групата „Последно повикване“ преди концерта им в „Бар Петък“ на 29-и май