Цветана Недева и изкуството да твориш с хартия

Изложбата „Представи си цвете“ може да бъде видяна до 25 октомври 2024 г. в УниКредит Студио

УниКредит Студио отвори врати за първата самостоятелна изложба на Цветана Недева – „Представи си цвете“. Експозицията представлява 12 хартиени пластики във формата на корони от цветя. Те са придружени от фотографии на 12 жени - всяка, от които носи едно от нежните украшения.

Изложбата е вдъхновена от любопитството на авторката към качествата и образите, които вижда в цветята и паралела, който прави между тях и жените. „Смисъл, красота и живот“ – това са основните послания, които авторката използва, за да пресъздаде синергията между жените и техните корони.

Изложбата „Представи си цвете“ може да разгледате всеки делничен ден между 10:00 – 18:00 до 25 октомври 2024 г. в УниКредит Студио, пл. Света Неделя № 7. Научаваме повече от авторката Цветана Недева. 


Разкажете ни малко за замисъла на изложбата. Как се зароди идеята? 

Преди няколко години, след като хартията вече бе станал мой любим материал, реших да опитам да изработя глухарче от хартия. Получи се добре, а след него направих и още няколко други цветя. Тогава ми бе интересно да ги пресъздавам максимално реалистично. С времето, си дадох сметка, че в растенията, има нещо много повече от физически белези и че понякога, пресъздавайки едно цвете по спомени и усет, а не чрез копиране на конкретните физически данни, аз успявам много по-точно да го „уловя“. Тогава започнах целево да наблюдавам природата около мен, да проследявам как се развива едно растение, как си взаимодейства с вятъра и с всичко наоколо и какво впечатлява мен по време на всички процеси – какво ме провокира не просто да продължа да гледам натам, а и да отключа другите си сетива. Това изцяло промени подхода ми в създаването на цветя от хартия. Дадох си много повече свобода да мисля за форми, които не съществуват, но аз съм усетила; за цветове, в които никога няма да видите обагрено едно истинско цвете, но то ги носи… дадох си много повече свобода да бъда себе си.

Когато от UniCredit Studio ми предложиха да направя изложба, реших да представя именно освен короните от хартиени цветя, и фотографии на жени, които ги носят, защото откривам много сходни черти между едните и другите. Жените, които избрах, са личности, които са ме грабнали с нещо и вдъхновили, не просто да изработя конкретно произведение, а за собствения ми подход към живота.


Колко време отне процесът на изработване? Защо избрахте да работите  с хартия? 

Изработването на короните ми отне 2 месеца. През този период мислих и работих единствено по тях по 12-14 часа на ден. Времето нямаше да ми стигне, ако ми липсваше ентусиазъм и ако повече от година преди това редовно не си бях представяла как точно бих създала конкретните цветя. Харесва ми когато имам някаква идея, да отделям време просто да мисля за нея и да визуализирам един по един детайлите ѝ в главата си. Да не бързам, а да ѝ дам време да порасне и узрее първо в мен.

Избрах именно плътната хартия като материал, тъй като ми е много интересно да работя с нея. На прът поглед е хем твърда, хем крехка, но в ръцете си, под въздействието на топлината на тялото ми, понякога я усещам буквално като пластилин.

Разкажете ни за символиката на различните цветя, които избрахте за короните? Беше ли важно за вас моделите да отразяват усещането за съответните цветя? 

За да имам посока в която да вървя и която да ми помогне да не се разпилявам, реших да пресъздам 12 растения, които се срещат в България – по едно за всеки месец от годината. Разбира се, всяко от тях съм наблюдавала дълго време и ме е впечатлило с нещо. Перуниката например изглежда толкова невероятно, че сякаш под венчелистчетата ѝ се случват вълшебства. Маковете са толкова изящни, но и непокорни, че решиш ли да ги откъснеш, те ще сбръчкат венчелистчетата си, сякаш някой ги е прегъвал с линия…

Разбира се, че за мен бе важно кроните и жените, които ги носят, да са в хармония едни с други. Избирах жените успоредно с цветята, но им звъннах, за да ги поканя да се включат в проекта едва когато короните вече бяха готови, за да съм сигурна, че всичко ще бъде така, както си го представям, тъй като понякога в процеса на материализиране на идеята се случват промени.

Изключително щастлива съм, че жените, които поканих, не просто се съгласиха да се включат, а прегърнаха проекта ми и станаха част от него с ентусиазъм и страхотни емоции. Това превърна работния процес в един незабравим празник. Благодаря и на Георги Андинов и Алина Манова, които са фотографът и гримьорът зад кадрите – изключително талантливи хора и невероятни професионалисти.


Кои съвременни творци ви вдъхновяват? 

Има творци чиято работа мe впечатлява, харесвам или просто са ми интересни, но не бих казала, че се вдъхновявам от тях. За произведенията ми по-скоро ме вдъхновяват игрите на децата ми, преживяванията ми, природата, детските ми спомени…

Ако говорим за произведения от хартия, голям фен съм на поп-ъп книгите и никога няма да ми омръзне да разлиствам произведенията на Антон Радевски, както и съвместните проекти на Anouck Boisrobert и Louis Rigaud.

Как избрате Уникредит Студио за пространство на изложбата? 

Избрах го защото ми се даде не просто пространство, а свободата да материализирам един сън. И защото хората, които седят зад студиото, не се стремят просто да покажат нещо, а истински вярват и се вълнуват от творците, с които работят.

Имате ли планове за следващ проект? 

Имам идеи за лични проекти, но все още не са се превърнали в планове. Работя по други проекти с браднове за различни продукти и услуги. Когато настъпи моментът, ще разкажа за тях.

изложба софия Цветана Недева УниКредит Студио

бюлетин

още интеракция